Od czego zależy cena felg aluminiowych?

Nissan Skyline R34 GT-R V-Spec Turismo Forged Wheels - V06 Brushed Alu

Na cenę końcową danej felgi aluminiowej składa się wiele czynników. Poniżej postaramy się przytoczyć najważniejsze aspekty mające realny wpływ na cenę. Felgi aluminiowe wykonane są z różnych rodzajów stopów aluminium. Ich główną zaletą jest niewielka waga, co przekłada się na obniżone zużycie paliwa oraz lepsze osiągi pojazdu. Cechą wiodącą felg z kutego aluminium jest także ich wyjątkowa wytrzymałość. W naszych realizacjach wykorzystujemy tylko najbardziej jakościowe materiały, dzięki czemu możesz mieć pewność, że otrzymasz produkt, który spełni oczekiwania. Felgi wykonane z aluminium oferują niezwykłą różnorodność wzorów, stylów i wykończeń. Daje to możliwość dostosowania wyglądu swojego pojazdu do indywidualnych preferencji, sprawiając, że estetyka idzie w parze z wydajnością.

Technologia produkcji, a cena

Felgi aluminiowe możemy podzielić ze względu na technologię produkcji. Cena felg aluminiowych w głównej mierze zależy od wybranej metody ich wyprodukowania oraz od surowca, z którego powstaje. Felgi z powodu różnych metod ich produkcji dzielimy zasadniczo na trzy najpopularniejsze rodzaje:

  • Odlewane felgi aluminiowe (ang. Cast Aluminum Wheels) – proces polega na stopieniu aluminium i odlewaniu go w formie, aby uzyskać pożądany kształt felgi. Felgi produkowane tą metodą są tanie w produkcji, przez co najczęściej stosowane są pojazdach produkowanych na masową skalę oraz na tzw. „pierwszy montaż” w samochodaj klasy średniej.
  • Felgi w technologii Flow Formingu (ang. Flow Formed Wheels) – technologia ta polega na rozciąganiu odlanego prefabrykatu na wirującym bębnie dzięki obróbce termicznej i plastycznej. Felgi wykonywane w technologii flowformingu to kompromis pomiędzy tradycyjną felgą odlewaną, a felgą kutą. Felga flowform jest lżejsza niż felga cast, a także charakteryzuje się większą wytrzymałością. Z uwagi na bardziej złożony proces technologiczny, jest ona także droższa niż felga odlewana.
  • Kute felgi aluminiowe (ang. Forged Aluminum Wheels) – blok aluminium jest prasowany dynamicznie (zakuwany), a następnie obrabiany mechanicznie na maszynie CNC, co daje znacznie większą wytrzymałość i precyzję. Felgi kute są droższe od felg odlewanych oraz od felg typu flowform, ale oferują wyższą jakość i wytrzymałość przy jednoczesnej redukcji wagi felgi. Z uwagi na inny proces produkcji (obrabianie na maszynie CNC), felgi z kutego aluminium można tworzyć w ilościach nawet 1 sztuki oraz dowolnie personalizować.

Same procesy produkcyjne bardziej szczegółowo opisaliśmy w artykule „Z czego wykonane są felgi aluminiowe” .

Konstrukcja felgi, a cena

Cena felg aluminiowych jest także uzależniona od czynników, które związane są z aspektami technicznymi i estetycznymi. Jednym z takich czynników jest konstrukcja i sposób wykonania felgi. Według tej charakterystyki możemy wyróżnić:

  • Felgi jednoczęściowe – tzw. monobloki (ang. monoblock) to najpopularniejszy rodzaj felg. Jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się je z jednego kawałka aluminium. Ma to bezpośrednie przełożenie na niższą cenę w porównaniu do felg złożonych z większej liczby zastosowanych części.
  • Felgi dwu- i trzyczęściowe – tzw. felgi skręcane (ang. modular wheels, 2-piece 3-piece wheels) składają się z min. dwóch głównych części: rantobębna i rotora. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie innego materiału w tych częściach felgi np. włókna węglowego.  W przypadku felgi trzyczęściowej wyróżniamy odpowiednio 3 elementy bazowe: rant, bęben oraz rotor. Przekłada się to na większą możliwość personalizacji, bardziej atrakcyjny wygląd oraz wyższą cenę.

Najbardziej zaawansowanymi felgami w naszej ofercie są felgi trzyczęściowe. W zależności od wyboru, różnice w cenie wynikają z trudności i kosztów związanych z procesem produkcji oraz użytych materiałów. Felgi dwu- i trzyczęściowe są droższe ze względu na konieczność zastosowania komponentów o specyficznych parametrach oraz możliwość dowolnej personalizacji każdego z elementów. Felgi monoblok są będą tańsze, jednocześnie oferując lepsze osiągi i atrakcyjny design. Ostateczny wybór zależy od potrzeb, budżetu i preferencji klienta. Ten sam wzór felgi w zależności od wybranej opcji (monoblok lub felga skręcana) będzie posiadać różne ceny.

Średnica oraz szerokość

Kolejnym parametrem wpływającym na cenę felg aluminiowych jest ich średnica i szerokość. Felgi o większej średnicy i szerokości są zazwyczaj droższe, ponieważ do ich produkcji zużyte zostaje więcej materiału i oraz z racji gabarytów – wydłuża się czas ich obróbki. Należy jednak pamiętać, że wybór rozmiaru felg powinien być dostosowany nie tylko do upodobań kierowcy, lecz przede wszystkim do konkretnego samochodu. Większe felgi poprawią wygląd pojazdu, jednak w niektórych przypadkach mogą znacząco pogorszyć komfort użytkowania pojazdu.

Wykończenie felgi

Niezależnie od wyboru rodzaju felgi oraz jej rozmiaru, wykończenie felgi ma zawsze dosyć znaczący wpływ na cenę końcową produktu. Najtańszym rodzajem wykończenia będzie lakierowanie felgi w jeden podstawowych kolorów w satynie lub połysku. Felgi z widoczną strukturą ręcznie szczotkowanego, dodatkowo barwionego aluminium będą o wiele droższym rodzajem wykończenia. W ofercie posiadamy również możliwość zamówienia felg polerowanych na wysoki połysk, a także chromowanych.

Może Cię zainteresować