Proces powstawania felg aluminiowych

Proces powstawania felgi aluminiowej

Zbadanie potrzeb klienta

Proces powstawania felgi zawsze zaczyna się od konsultacji z klientem i określenia jego potrzeb oraz budżetu. Ustalamy styl, w jakim wykonana ma być felga, jej rodzaj (czy ma to być felga modułowa, czy skręcana) kolorystykę,rodzaj wykończenia oraz przeznaczenie (showcar, samochód codzienny, samochód wyczynowy/wyścigowy).

W zależności od wiedzy oraz wizji Klienta, zawsze dokładamy wszelkich starań by doradzić klientowi możliwie najlepszą konfigurację zarówno pod kątem wizualnym jak i technicznym.

Wybór wzoru, pomiary oraz parametryzacja

Gdy znamy już wizję Klienta, przychodzi czas na zebranie całej niezbędnej wiedzy technicznej celem odpowiedniej parametryzacji felgi. Ustalamy rozstaw śrub, optymalne odsadzenie (tzw. offset, ET) felgi od piasty koła, średnicę, szerokość. Bardzo dużą uwagę w momencie wybierania wzorów przywiązujemy także do nośności – felga do samochodu wyczynowego, lub SUVa musi spełniać nieco inne warunki.

W przypadku samochodów z niestandardowym (np. aftermarketowym) układem hamulcowym, dokonujemy także dokładnych pomiarów zacisków hamulcowych celem zapewnienia w feldze odpowiedniego prześwitu pomiędzy ramionami felgi, a zaciskiem (tzw. brake clearance). W tym miejscu warto dodać, że jako jedna z niewielu firm w Europie oferujemy usługę pomiarową na zasadzie D2D.

Mając już komplet niezbędnych informacji technicznych, przystępujemy do etapu wyboru wzoru bazowego (lub projektowania nowej felgi od zera).

Projekt 3D, wizualizacje 3D

Kolejnym etapem jest już modelowanie 3D. Wyróżniamy tutaj etap koncepcyjny oraz etap inżynieryjny. Na poziomie etapu koncepcyjnego, w oparciu o zebrane wcześniej od klienta informacje przygotowujemy wzór felgi w wybranej przez niego kolorystyce. Ponadto wykonujemy serię renderów (wizualizacji 3D) przedstawiających felgę na samochodzie zamawiającego.

Kontrola jakości i produkcja

W oparciu o wizualizacje, klient podejmuje decyzję zakupową. W tym momencie projekt felgi trafia do naszej fabryki, gdzie jeszcze przed przystąpieniem do produkcji, projekt 3D poddawany jest dodatkowym testom.

Wraz z wdrożeniem Systemu Zarządzania Jakością ISO9001, wprowadzony został obejmujący wiele etapów proces kontroli jakości, mający zapewnić najwyższą możliwą jakość felg. Rozpoczynając od szczegółowej weryfikacji dostawców, ich komponentów i prefabrykatów, aż po frezowanie i malowanie.

Sprawdzane są wszystkie aspekty związane z bezpieczeństwem konstrukcji, przeprowadzane są dodatkowe symulacje komputerowe mające na celu wykrycie słabych punktów konstrukcji. Sprawdzane są także właściwości mechaniczne felgi pod kątem wytrzymałościowym. Wirtualne symulacje FEM (Finite Element Method – Metoda elementów skończonych) przeprowadzane z wykorzystaniem oprogramowania ANSYS są tożsame z realnymi testami felg wykonywanymi w celu ich certyfikacji.

W momencie, gdy model 3D przejdzie pozytywnie kontrolę jakości, rozpoczyna się właściwa produkcja z udziałem wieloosiowych maszyn CNC. Po skończonym etapie frezowania, szlifowania oraz lakierowania felgi są gotowe do wysyłki do naszej siedziby. Zanim jednak felgi trafią do klienta końcowego, wszystkie produkty poddawane są wieloetapowej kontroli jakości oraz testom, takim jak np. sprawdzenie tzw. bicia promieniowego felgi.

Stawiamy na jakość

Dokładamy największych starań, aby felgi Turismo, były zawsze wykonywane z dbałością o najmniejsze szczegóły, proces ich powstawania przebiegał sprawnie, a efekt końcowy spełniał w 100% oczekiwania Klienta. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu i wypracowanym standardom, możemy zagwarantować najwyższą jakość, która znalazła uznanie wśród niezliczonej liczby fanów motoryzacji.

Może Cię zainteresować