Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze?

Audi RS7 C8 Turismo Forged Wheels RST-IS Gloss Black

Znajomość rozstawu śrub w feldze swojego samochodu jest kluczowa, jeśli myślimy o tym by wymienić felgi na inne. Rozstaw śrub w feldze jest jednym z kluczowych parametrów, o którym należy pamiętać przy wymianie felg na inny model. Nie możemy zapominać oczywiście o średnicy felgi, szerokości, a także odsadzeniu felgi od piasty (ET), które również są kluczowymi parametrami. Rozstaw otworów montażowych felgi opisywany za pomocą oznaczenia PCD (ang. Pitch Circle Diameter). Przykładowe oznaczenie rozstawu śrub w feldze może być wyrażone w formie, na przykład: 5×1112.

Czym są podane powyżej wartości? Liczba 5 odnosi się do ilości otworów montażowych w feldze. Liczba 112 określa średnicę okręgu, na którym rozmieszczone są te otwory montażowe. W przypadku, gdy na feldze nie ma takiego oznaczenia, konieczne będzie samodzielne zmierzenie rozstawu śrub. Pierwszy parametr, czyli liczbę otworów montażowych, można zazwyczaj szybko zweryfikować, patrząc na środkową część frontu felgi.

Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze z 5 otworami?

  • znalezienie środka felgi – w stabilny sposób umieść felgę na płaskiej powierzchni i wyznacz jej środek
  • zlokalizowanie otworów mocujących w feldze – najczęściej są one ułożone w kształt okręgu i w przypadku najpopularniejszych felg jest ich 5 (na ogół liczba ta jest uzależniona od modelu oraz typu pojazdu),
  • zmierzenie rozstawu śrub – używając suwmiarki lub linijki sprawdź odległość między środkiem otworu centrującego, a środkiem otworu na śrubę montażową,
  • odczyt wyniku – otrzymany wynik pomiaru (promień) pomnóż x2 by otrzymać średnicę (rozstaw śrub). 

W trakcie dokonywania pomiaru warto mieć na uwadze fakt, że rozstawy mogą różnić się pomiędzy kołami przednimi i tylnymi, dlatego też dobrze jest zmierzyć rozstaw śrub w przedniej oraz tylnej feldze. W przypadku, gdy rozstawy śrub na feldze i piastach nie są zgodne, można skorzystać z nakrętek lub śrub pływających, które umożliwiają korektę różnicy w rozstawach o maksymalnie 2 mm. W niektórych przypadkach możliwe jest również zastosowanie dystansów do felg ze zmianą rozstawu śrub. Finalnie, rozstaw śrub w feldze musi być zgodny z rozstawem śrub w piastach kół, aby można było bezpiecznie zamontować felgi na samochodzie. 

Może Cię zainteresować