Felgi aluminiowe są nieodłącznym elementem wielu pojazdów. Stanowią one nie tylko o walorach estetycznych pojazdu, lecz także odgrywają kluczową rolę w osiągach samochodu. Od czego zależy cena felg aluminiowych i dlaczego są tak cenione wśród kierowców?
Felgi aluminiowe wykonane są ze stopów aluminium. Ich główną zaletą jest niewielka waga, co przekłada się na obniżone zużycie paliwa oraz lepsze osiągi pojazdu. Ich lekkość sprawia, że auto lepiej reaguje na zmiany w trakcji i prowadzeniu. Cechą wiodącą felg z kutego aluminium jest także ich wyjątkowa wytrzymałość. W naszych realizacjach wykorzystujemy tylko najbardziej jakościowe materiały, dzięki czemu możesz mieć pewność, że otrzymasz produkt, który spełni oczekiwania.
Felgi wykonane z aluminium oferują niezwykłą różnorodność wzorów, stylów i wykończeń. Daje to możliwość dostosowania wyglądu swojego pojazdu do indywidualnych preferencji, sprawiając, że estetyka idzie w parze z wydajnością.
Felgi aluminiowe możemy podzielić także ze względu na technologię produkcji. Cena felg aluminiowych wynika od wybranej metody ich wyprodukowania. Do najpopularniejszych metod wytwarzania należą:
Turismo gwarantuje najwyższą jakość produktów, dlatego w ofercie posiadamy felgi wykonywane w technologii flowform i kute. Czym różnią się felgi z kutego aluminium od felg flowform?
Felgi kute cechuje ich wyjątkowa wytrzymałość, wynikająca z procesu produkcji. Proces wytwarzania rozpoczyna się od prefabrykatu, który jest poddawany serii zabiegów cieplnych oraz procesom zagęszczenia materiału.
Obróbka cieplna powoduje wstępne uplastycznienie materiału, który następnie jest kompresowany. Pozwala to na usunięcie zaporowań (bąbelków powietrza w strukturze metalu), które mogły pojawić się w aluminium podczas odlewania prefabrykatu. Zagęszczony materiał staje się znacznie bardziej wytrzymały i jednocześnie lżejszy w porównaniu do typowych felg odlewanych.
Felgi wyprodukowane w technologii kutej są precyzyjne obrabiane za pomocą zaawansowanych maszyn CNC, które działają w trzech i pięciu osiach. Dzięki temu osiągamy nie tylko wyjątkową trwałość, ale również dokładność i wysoką jakość wykończenia.
W naszym asortymencie znajdziesz także felgi wytworzone za pomocą techonologii flowformingu. Ten proces polega na termicznym rozciąganiu wcześniej odlanego prefabrykatu za pomocą specjalnego bębna obracającego się wokół własnej osi.
Zalety tego rozwiązania obejmują zwiększoną sztywność materiału, niższą masę w porównaniu do felg odlewanych niskociśnieniowo (cast) oraz mniejsze koszty produkcji w porównaniu do technologii frezowana felg kutych. Technologię flowformingu stosuje się wyłącznie w przypadku produkcji masowej. Minimalne ilości produkcyjne często wynoszą kilkaset sztuk felg.
Do produkcji odlewów hartowanych używamy aluminium A356.0, a nasza fabryka spełnia standardy ISO, które są regularnie weryfikowane przez TUV Austria. Przekłada się to na najwyższą jakość i niezawodność naszych produktów.
Przeczytaj więcej o procesie produkcji.
Cena felg aluminiowych jest także uzależniona od czynników, które związane są z aspektami technicznymi i estetycznymi. Jednym z czynników jest także konstrukcja i sposób wykonania felgi. Według tej charakterystyki możemy wyróżnić:
Monoblocki, bo tak się je również nazywa, to najpopularniejszy rodzaj felg. Jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się je w jednym kawałku aluminium. Ma to bezpośrednie przełożenie na niższą cenę w porównaniu do felg złożonych z większej liczby zastosowanych części.
Składają się z min. dwóch głównych części: rantobębna i rotora. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie innego materiału w tych częściach felgi np. włókna węglowego. Przekłada się to na większą możliwość personalizacji, atrakcyjniejszy wygląd, a w rezultacie wyższą cenę.
Najbardziej zaawansowanymi felgami w naszej ofercie są felgi trzyczęściowe. Składają się one z trzech części: bębna, rotora i rantu. Konstrukcja pozwala na jeszcze bardziej zaawansowane projekty i personalizację felg. Są one droższe ze względu na dobór komponentów o wysokiej jakości.
Różnice w cenie wynikają z trudności i kosztów związanych z procesem produkcji oraz użytych materiałów. Felgi dwu i trzyczęściowe są zazwyczaj droższe ze względu na konieczność zastosowania komponentów o specyficznych parametrach.
Wyższa jakość materiałów oraz bardziej skomplikowany proces produkcji również wpływają na cenę. Felgi monoblock są zazwyczaj tańsze, jednocześnie oferując dobre osiągi i atrakcyjny design dla zdecydowanej większości kierowców. Ostateczny wybór zależy od potrzeb, budżetu i preferencji klienta.
Kolejnym parametrem wpływającym na cenę felg aluminiowych jest ich średnica i szerokość. Felgi o większej średnicy i szerokości są zazwyczaj droższe, ponieważ wymagają więcej materiału i czas obróbki. Należy jednak pamiętać, że wybór rozmiaru felg powinien być dostosowany nie tylko do upodobań kierowcy, lecz przede wszystkim do konkretnego samochodu. Duże felgi mogą poprawić wygląd pojazdu, nie można jednak zapominać o wydajności i komforcie jazdy.
Bardziej zaawansowane i estetyczne wykończenia także wpływają na cenę felgi. Zastosowane wykończenie ma istotną rolę w efekcie finalnym projektu.
Felgi aluminiowe stanowią ważny element nie tylko wizualny, ale także techniczny każdego pojazdu. Ich wybór zależy od indywidualnych preferencji, budżetu i potrzeb użytkownika. Czynniki wpływające na cenę mogą wynikać zarówno z technologii w jakiej wykonana jest felga, ilość części składowych koła. Nie bez znaczenia jest także średnica, szerokość, a nawet wykończenie felg.
Felgi oferowane przez Turismo, mogą pochwalić się także międzynarodowym certyfikatem ISO9001, który zapewnia najwyższą jakość wykonanych projektów. Pozwala ona na ścisłą kontrolę procesu powstawania felgi od szczegółowej weryfikacji dostawców, ich komponentów oraz prefabrykatów, aż po odbywającą się w Polsce kontrolę jakości. Zamawiając naszej felgi masz pewność, że otrzymasz topowy produkt, który w pełni spełni Twoje oczekiwania!
Chętnie odpowiem na pytania
i doradzę wybór felg do Twojego auta.
Łukasz Kukuła
Key Account Manager Turismo Wheels